Te góralskie tańce!

Występ zespołu Śląsk mógł się podobać, ale nieodmiennie zachwyt publiczności wywołała suita góralska odtańczona z godną pozazdroszczenia energią.

Znasz li ten kraj” bo taki tytuł nosi koncert, to podróż zapoznająca z bogactwem kultury ludowej Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego, Śląska Cieszyńskiego i Ziemi Opolskiej. Odmienne od świętokrzyskich, barwne, bogate, stroje, w tańcach widoczne wpływy kultur sąsiadów z południa i zachodu. Słuchacze podziwiali nie tylko tańce i zabawne scenki, ale także piosenki. Nie zabrakło „Karolinki”, „Dzióbka dej” czy oklaskanego „Starzyka”.

Tancerze zaprosili widzów także w czasy Księstwa Warszawskiego prezentując w strojach z tamtej epoki poloneza i mazura, w łowickich strojach odtańczyli kujawiaka, nie zabrakło ognistego oberka. Jednak tym, co wyrywało z foteli publiczność były tańce polskich górali z ich żywiołowością, oryginalną muzyką i strojami. Popisy panów skaczących przez ciupagi, własne nogi i ręce, wszystko w doskonałym tempie, z mistrzowską precyzją wywołało gromkie brawa. Wzrosły one po bisie, w czasie którego tancerze powtórzyli te karkołomne popisy.

Widząc jak duży to wysiłek widzowie darowali kolejny bis, bo istniała obawa, że taneczna część zespołu może tego wieczoru nie przetrzymać. Szkoda byłaby wielka, zwłaszcza, że w niedzielę zespół świętował 65-lecie. Tańczy w nim i śpiewa kolejne pokolenie artystów.

Lidia Cichocka, Echo Dnia

b_150_100_16777215_00_images_JAMROZ2018_Slask_DSC_2476_int__.jpg

b_150_100_16777215_00_images_JAMROZ2018_psb3.jpg